21 OSKARŻONYCH O SZEREG WYŁUDZEŃ KREDYTÓW I POŻYCZEK

Dodano: 2007-07-18. Zielona Góra - Wydział V.

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze prowadziła, przejęte z Prokuratury Rejonowej Żarach, śledztwo dotyczące szeregu przestępstw, polegających na wyłudzaniu usiłowaniu wyłudzania pożyczek i kredytów gotówkowych oraz kredytów na zakup towarów i usług i aktualnie skierowała w tej sprawie do sądu akt oskarżenia przeciwko 21 osobom w tym 1 kobiecie.

Postępowanie wszczęte zostało 2 lutego 2006r. postanowieniem Komendanta Powiatowego Policji w Żarach w sprawie usiłowania dokonania oszustwa przy uzyskaniu pożyczki gotówkowej.

W toku prowadzonego śledztwa przez Prokuraturę Rejonową w Żarach, a następnie - przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze ustalono , że w szeregu miast w Polsce: w Żarach, Zielonej Górze, Poznaniu, Wrocławiu, Świebodzinie, Obornikach Wlkp i Choszcznie, grupa osób, działając w różnych konfiguracjach, posługując się podrobionymi zaświadczeniami o zatrudnieniu, dokonywała tzw. oszustw kredytowych. Przestępstwa te polegały na tym, że wybrana osoba udawała się do określonej placówki handlowej lub banku, przedstawiała fikcyjne zaświadczenie o swoim zatrudnieniu w danej firmie, a następnie na tej podstawie wyłudzała lub usiłowała wyłudzić pożyczki i kredyty gotówkowe, kredyty na zakup różnych towarów, najczęściej sprzętu elektronicznego oraz usług telekomunikacyjnych.

W tym celu założone zostały trzy fikcyjne firmy, które posłużyły sprawcom jako przykrywka do faktycznej - przestępczej działalności: Firmy te pochodziły ze Świebodzina, Jaźwina oraz Wrocławia.

Jak ustalono główni z podejrzanych 3 mężczyźni w wieku od 27 do 39 lat , w tym dwaj bracia w styczniu 2006r. w Żarach, wspólnie i w porozumieniu, założyli a następnie brali w niej udział - zorganizowaną grupę, mającą na celu popełnianie szeregu oszustw.

Sposób działania w takiej grupie sprowadzał się do tego, że jeden z oskarżonych podrabiał zaświadczenia o zatrudnieniu, wpisując w nim dane osoby, którą wcześniej, w zamian za określone wynagrodzenie, "zwerbowano" do tego, by osoba ta udała się z takim podrobionym zaświadczeniem do "upatrzonej" i wybranej wcześniej placówki oraz uzyskała tam pożyczkę lub kredyt. Otrzymane w wyniku tego działania przedmioty były przekazywane któremuś z oskarżonych podejrzanych.

Główny ze sprawców - 39 letni mieszkaniec Żar został tymczasowo aresztowany, jemu i jego dwóm najbliższym współpracownikom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. W stosunku do niektórych z pozostałych oskarżonych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji. Pozostałym ze sprawców grozi kara od 6 miesięcy do 8 pozbawienia wolności.
/jr/

zobacz także:
- Oszustwo
- Fałszerstwo dokumentu

PRECEDENSY:
- Fałszerstwo dokumentów / osoba uprawniona do wystawienia dokumentu/ poświadczenie nieprawdy
- Oszustwo/ korzyść majątkowa/ wprowadzenie w błąd
- Oszustwo/ kierunkowe przestępstwo umyślne/ osiągnięcie korzyści majątkowej
- Zorganizowana grupa przestępcza / formy organizacyjne / cechy trwałości
- Zorganizowana grupa przestępcza/ struktura i cele/ stopień wiedzy