KOLEJNE ARESZTOWANIA W ŚLEDZTWIE PALIWOWYM

Dodano: 2007-07-31. Zielona Góra - Wydział VI.

Prokuratura Okręgowa nadzoruje prowadzone przez Centralne Biuro Śledcze Wydział w Zielonej Górze postępowanie przygotowawcze w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się blendowaniem benzyny oraz produkcją oleju napędowego poprzez odbarwienie oleju opałowego na terenie baz paliwowych całego kraju. W tej sprawie przedstawiono zarzuty już 24 osobom - członkom zorganizowanej grupy przestępczej. W ubiegłym tygodniu zostali zatrzymaniu, a następnie na wniosek tutejszej prokuratury przez sąd tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy liderzy przestępczego procederu.

Jeden z podejrzanych 47 letni mężczyzna - mieszkaniec województwa mazowieckiego podejrzany jest o to, że w okresie od 2003 r. do grudnia 2005 r. na terenie całego kraju w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, kierował i brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym zlecał tworzenie podmiotów gospodarczych w oparciu o które można było tworzyć pozory ich legalnej działalności, udzielał zleceń i wskazówek pozostałym członkom grupy, koordynował czynności mające na celu dokonywanie zakupów komponentów do nielegalnej produkcji benzyny Pb 95 i oleju opałowego do nielegalnej produkcji oleju napędowego, pozyskiwał środki transportowe do przewozu komponentów do produkcji benzyny i oleju opałowego, pozyskiwał odbiorców, odbierał od kurierów wartości pieniężne uzyskane ze sprzedaży nielegalnie wyprodukowanego paliwa.

Prokuratura Okręgowa wystąpiła również z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie wobec drugiego z zatrzymanych. Ten 45 letni mężczyzna również koordynował czynności mające na celu dokonywanie zakupów komponentów do nielegalnej produkcji benzyny Pb 95 i oleju opałowego do nielegalnej produkcji oleju napędowego, pozyskiwał środki transportowe do przewozu komponentów, pozyskiwał odbiorców nielegalnie wyprodukowanego paliwa i oleju napędowego, odbierał od kurierów wartości pieniężne uzyskane ze sprzedaży tego paliwa.

Podejrzani w okresie od marca 2003 do grudnia 2005 r. w Warszawie i innych miejscowościach na terenie całego kraju wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w krótkich odstępach czasu przyjmowali środki płatnicze w łącznej kwocie co najmniej 8 753 000 zł pochodzące z nielegalnej produkcji benzyny i oleju napędowego, uzyskanych w wyniku blendowania benzyny i odbierania oleju opałowego na 16 bazach na terenie kraju.

Sąd uwzględnił wnioski prokuratury. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat, a także dodatkowo surowe kary grzywny i przepadek dochodów z przestępstwa./ap