DZIAŁALI W ZORGANIZOWANEJ GRUPIE PRZESTĘPCZEJ I PRALI BRUDNE PIENIĄDZE

Dodano: 2007-08-10. Zielona Góra - Wydział VI.

Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 15 osobom, w tym 3 kobietom, podejrzanym o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie tzw. "brudnych pieniędzy". Przeprowadzone w toku śledztwa czynności pozwoliły na ustalenie, że 33 letni mieszkaniec Gubina od grudnia 2003 r. do września 2005 roku na terenie województwa lubuskiego zorganizował, a następnie kierował zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu popełnianie przestępstw polegających w szczególności na zorganizowaniu dla kilkuset cudzoziemców nielegalnego przekraczania granicy polsko- niemieckiej. Prokurator przedstawił kierującemu grupą i jej członkom łącznie 28 zarzutów.

W zakresie swojej działalności 33 latek współpracował z nieustalonym mężczyzną, który na terenie Ukrainy prowadził działalność zajmującą się świadczeniem usług turystycznych. W ramach prowadzonej działalności mężczyzna ten oferował innym osobom umożliwienie nielegalnego przekroczenia granicy i przedostanie się przez tzw. zieloną granicę do Niemiec oraz innych państw Unii, w szczególności do Anglii i Włoch. Obcokrajowcy zwerbowani przez niego przyjeżdżali do Polski, gdzie nawiązywali kontakt z kierującym zorganizowaną grupą przestępczą lub współpracującymi z nim osobami, którzy pobierali od cudzoziemców pieniądze stanowiące - odpowiednio wysoką do zadeklarowanej przez organizatorów trasy przerzutu - zapłatę za zorganizowanie przekroczenia granicy polsko-niemieckiej i za przedostanie się do Włoch i Anglii. Obcokrajowcy byli następnie przerzucani przez Nysę Łużycką albo przekraczały granicę na podstawie podrobionych paszportów. Na terytorium Niemiec cudzoziemcy przewożeni byli do określonych miejsc i tam pozostawiani w przekonaniu, że oczekują na dalszy transport do innych państw Unii, co jednakże nie następowało. Część uzyskanych od nich pieniędzy - około 50%- mieszkaniec Gubina odsyłał na Ukrainę za pomocą podstawionych, współdziałających z nim osób za pośrednictwem instytucji parabankowej zajmującej się przekazem pieniędzy za granicę. Wpłacający chcąc ukryć przestępne pochodzenie środków. wskazywali na przelewach, iż przekazywane za granię środki przeznaczone są na leczenie lub że stanowią prezent.

Po osadzeniu kierującego grupą w zakładzie karnym, zainicjowana przez niego przestępcza działalność kontynuowana była przez członków jego rodziny oraz jego najbliższych współpracowników.

Ustalono, że kierujący grupą przestępczą za zorganizowanie innym osobom nielegalnego przekroczenia granicy otrzymał łącznie kwotę nie mniejsza niż 100 000 euro.

Sprawcy w większości zostali tymczasowo aresztowani. Grożą im kary od roku do 10 lat pozbawienia wolności. /jr/

PRECEDENSY:
- Zorganizowana grupa przestępcza / formy organizacyjne / cechy trwałości
- Zorganizowana grupa przestępcza/ struktura i cele/ stopień wiedzy