PONAD 1 MLN 700 TYS ZABEZPIECZONEGO MIENIA i 78 ZARZUTÓW KREDYTOWYCH OSZUSTW

Dodano: 2008-01-10. Zielona Góra - Wydział V.

Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 27 osobom oskarżonym o szereg oszustw dot. kredytów. Prokurator przedstawił im łącznie 78 zarzutów. Zabezpieczony przez prokuratora majątek w tej sprawie wyniósł ponad 1 milion 700 tys zł.

Z ustaleń śledztwa wynikało, że główny z oskarżonych 46 letni mężczyzna, w latach 2002 - 2004 prowadził w Zielonej Górze działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie w udzielaniu kredytów bankowych . Siedziba firmy znajdowała się w Zielonej Górze . W założeniu ,działalność oskarżonego miała polegać na kompletowaniu niezbędnych dokumentów kredytowych oraz pomocy ubiegającym się o kredyt w wypełnieniu wniosku kredytowego. Po pewnym czasie , znając wymagania banków, co do warunków jakie powinien spełniać klient , aby uzyskać kredyt oskarżony zaczął posługiwać się podrobionymi dokumentami na podstawie których klienci nie posiadający zdolności kredytowej , otrzymywali pozytywne decyzje o przyznaniu kredytu. W ten sposób razem ze współoskarżonymi dokonał szeregu oszustw - co najmniej 78.

Najczęściej podrabiane dokumenty stanowiły zaświadczenia z Urzędów Skarbowych , ZUS o niezaleganiu ze składkami i zobowiązaniami podatkowymi, zaświadczenia o zatrudnieniu, obroty na kontach bankowych oraz dokumenty finansowe PIT. Te ostatnie były wypisywane przez samych kredytobiorców lub przez przypadkowe osoby znajdujące się w biurze . Pieczęcie urzędów na podrobionych zaświadczeniach i dokumentach finansowych były przystawiane przez 2 znajomych oskarżonego, również objętych niniejszym aktem oskarżenia. Za każde przyłożenie pieczęci otrzymywali oni po 100 zł. Sam szef firmy konsultingowej , po uzyskaniu przez wnioskodawcę kredytu na podstawie podrobionych dokumentów otrzymywał przeważnie 10 % wartości uzyskanego kredytu.

Na podstawie zebranych w sprawie dowodów potwierdzono, że 46 latek działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzał każdorazowo pracowników jednego z banków w Zielonej Górze w błąd przedkładając fałszywe dokumenty, mające istotne znaczenie dla przyznania kredytu. Wspólnie i w porozumieniu z 26 współoskarżonymi doprowadził tym samym bank do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego szef firmy przyznał się do zarzucanych mu czynów. Złożył obszerne wyjaśnienia , pozostającewz zgodzie z pozostałymi ustaleniami dowodowymi w tej sprawie. W wyjaśnieniach wskazał osoby, z którymi dopuścił się zarzucanych przestępstw, opisał okoliczności i sposób ich popełnienia. Wyjaśnienia te poparte dowodami z dokumentów i zeznań świadków stały się podstawą do przestawienia osobom z nim współdziałającym zarzutów.

Oskarżonym grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
/jcz/


zobacz także:
- Oszustwo
- Fałszerstwo dokumentu

PRECEDENSY:
- Oszustwo/ korzyść majątkowa/ wprowadzenie w błąd
- Oszustwo/ kierunkowe przestępstwo umyślne/ osiągnięcie korzyści majątkowej
- Fałszerstwo dokumentów / osoba uprawniona do wystawienia dokumentu/ poświadczenie nieprawdy