100 % SKUTECZNOŚĆ PROKURATORSKICH POZWÓW

Dodano: 2008-01-30. Zielona Góra.

Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze w ramach działalności pozakarnej przeprowadził badanie skuteczności skierowanych w I półroczu 2006 roku do sądów powództw prokuratorów o orzeczenie przepadku świadczeń lub ich równowartości, które zostały spełnione w zamian za dokonanie czynu zabronionego lub w celu niegodziwym. Do świadczeń takich zalicza się m.in.: łapówki, pieniądze uzyskane ze sprzedaży narkotyków, czy zyski sutenerów, czerpiących dochody z prostytucji kobiet pozostających pod ich "opieką".

Prokuratorzy w prokuraturach rejonowych na bieżąco analizują sprawy, w których kierowane są akty oskarżenia, pod kątem możliwości wytoczenia takich powództw, zaś po wyroku skazującym kierują do sądów cywilnych wnioski o orzeczenie przepadku takich świadczeń. Następnie, po wyroku wydanym na skutek wniesienia powództwa, w przypadku jego uwzględnienia występują do urzędów skarbowych o wyegzekwowanie od sprawców przestępstw zasądzonych kwot.

W wyniku badania ustalono, że we wskazanym okresie prokuratorzy z okręgu zielonogórskiego skierowali do sądów 44 pozwy o przepadek takich świadczeń lub ich równowartości. We wszystkich sprawach, w których zapadły wyroki, sądy wydały rozstrzygnięcia zgodne z wnioskami prokuratorów - zatem skuteczność działań prokuratorów wynosiła 100 %. Zróżnicowane były natomiast efekty egzekucji zasądzonych należności przez urzędy skarbowe.

Przed wszystkim podkreślić należy, że bardzo efektywnie czynności egzekucyjne prowadził Urząd Skarbowy w Nowej Soli, który wyegzekwował wszystkie zasądzone należności. Działania egzekucyjne we wszystkich sprawach podjęły także Urzędy Skarbowe w Żarach i Żaganiu, a ich jedynie częściowa skuteczność wynikała z przyczyn obiektywnych - niezależnych ani od prokuratury, ani od służb skarbowych.

Nieco mniej inicjatywy wykazały natomiast Urzędy Skarbowe w Krośnie Odrzańskim i Świebodzinie, w których egzekucja zasądzonych należności została podjęta jedynie w niektórych sprawach. Żadnych czynności egzekucyjnych z własnej inicjatywy nie podjęto w Urzędach Skarbowych w Zielonej Górze oraz we Wschowie. Do urzędów tych Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze skierował odpowiednie wystąpienia z żądaniem odpowiednich działań egzekucyjnych. (ml).