CHCIAŁ ZROBIĆ KOLEDZE NA ZŁOŚĆ

Dodano: 2008-02-29

Zielona Góra - Czerwieńsk. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 28 letniemu mężczyźnie. Oskarżony w dniu 21 grudnia 2007r. w Leśniowie Małym zabrał w celu krótkotrwałego użycia samochód marki Ford Fiesta, a następnie w miejscowości Czerwieńsk został zatrzymany podczas blokady policyjnej. W samochodzie w wyniku krótkotrwałego użycia uszkodzony został przedni spojler oraz tłumik końcowy w wyniku czego powstały straty o łącznej wartości 200zł na szkodę właściciela pojazdu. Nadto podczas zatrzymania okazało się, że kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości 1,21 mg/l w wydychanym powietrzu.

Jak ustalono w dniu 21 grudnia 2007r. w Czerwieńsku funkcjonariusze policji zatrzymali podczas blokady drogowej jadącego samochodem marki Ford Fiesta oskarżonego, który był w stanie nietrzeźwym. W sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze, w toku którego ustalono, że tego samego dnia mężczyzna wspólnie ze znajomym spożywał alkohol w barach w Zielonej Górze i Leśniowie Wielkim. Po opuszczeniu Baru w Leśniowie Wielkim oskarżony odprowadził znajomego do domu, a sam udał się do siebie. Idąc do swojego miejsca zamieszkania zauważył stojący na jednej z posesji samochód marki Ford Fiesta należący do jego znajomego. Ponieważ miał do niego żal postanowił zrobić mu na złość i zabrać jego samochód, a następnie przestawić w inne miejsce i zostawić w lesie. Samochód był otwarty, a w stacyjce znajdował się kluczyk. Oskarżony wsiadł do samochodu i pojechał w stronę Nietkowa, a potem Czerwieńska. W Czerwieńsku został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji. Badanie stanu jego trzeźwości wykazało 1,21 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Właściciel auta zeznał, iż w samochodzie powstały uszkodzenia m.in. tłumika, który został wyrwany z obejmy oraz został lekko wgnieciony spojler. Wartość powstałych szkód wyniosła co najmniej 200zł.

Oskarżony przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia zgodnie z ustalonym stanem faktycznym. Złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Wobec powyższego prokurator wniósł o skazanie go na karę łączną 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat próby, orzeczenie zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 3 lat, orzeczenie świadczenia w wysokości 300 zł na rzecz Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Zielonej Górze z przeznaczeniem na cel bezpośrednio związany z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

W razie odrzucenia wniosku przez sąd grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

/Jcz

zobacz także:
- w "Ciekawie..nie tylko o prawie" - Alkohol, ustalanie stanu nietrzeźwości
                                               
- w Precedensach w kategorii       - Bezpieczeństwo w komunikacji