FAŁSZYWA STRONA INTERNETOWA I POUFNE DANE DOT. KART PŁATNICZYCH

Dodano: 2008-03-21

Wydział V Prokuratury Okręgowej. Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze w dniu 19 marca 2008 r. skierował do Sądu Rejonowego w Nowej Soli akt oskarżenia przeciwko Damianowi H. o popełnienie przestępstw oszustwa na szkodę systemu obsługi płatności elektronicznych oraz zniszczenie dokumentu, którym nie miał prawa wyłącznie dysponować.

W toku prowadzonego postępowania ustalono, że Damian H. w okresie od stycznia do marca 2006 roku w sposób nieuprawniony wszedł w posiadanie danych umożliwiających korzystanie z kart płatniczych innych osób, w szczególności obywateli Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Kanady, które następnie wykorzystał do dokonywania płatności drogą elektroniczną za usługi oferowane przez płatne portale internetowe.

Uzyskanie przez oskarżonego adresów poczty elektronicznej pozwoliło mu na rozesłanie do ich użytkowników listów elektronicznych e-mail zawierających w swej treści prośbę o zalogowanie się na stronie jednego z portali internetowych aktualizację danych dotyczących posiadanych kart płatniczych.

Intencją sprawcy było dotarcie w sposób losowy do jak największej ilości użytkowników portalu i w sposób podstępny nakłonienie ich do ujawnienia poufnych danych dotyczących posiadanych przez nich kart płatniczych, takich jak imię i nazwisko, login, hasło, numer karty kredytowej oraz jej indywidualny kod dostępu.

Uzyskane w ten sposób dane umożliwiające obciążanie cudzych kart kredytowych zostały przez podejrzanego wykorzystane do dokonania szeregu płatności drogę elektroniczną za usługi internetowe, a następnie zostały przez niego odpłatnie udostępnione innym osobom korzystającym z portalu internetowego IRC.

Ustalenia postępowania, w tym ujawnione okoliczności pozyskania danych osobowych nakazują, by -w dobrze pojętym interesie Internauty -przed podaniem poufnych danych, w tym, także danych karty płatniczej, zasadą stało się upewnienie, że strona internetowa wykorzystuje protokół bezpiecznej transmisji danych (SSL). Można to rozpoznać po ikonie zamkniętej kłódeczki widocznej na dolnej belce przeglądarki lub po przedrostku poprzedzającym adres internetowy: "https://" zamiast "http://". Po kliknięciu na kłódkę nastąpi bowiem przekazanie informacji na temat certyfikatu bezpieczeństwa danej witryny.

W razie jakiekolwiek wątpliwości lub pojawienia się komunikatu z informacją o wygaśnięciu certyfikatu, ewentualnie braku możliwości jego weryfikacji, należy od razu zrezygnować z połączenia.

Ponadto, żaden bank internetowy, eBay, PayPal ani inny serwis nie proszą mailowo o zweryfikowanie lub podanie poufnych danych (login, hasło, numery kart kredytowych, wszelkie numery identyfikacyjne jak numer PESEL czy numer dowodu osobistego). Nigdy nie klikaj linków umieszczonych w takich wiadomościach -mogą prowadzić do zakażonych łub podrobionych stron.

Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8./ap

 

Czytaj więcej: Precedensy - Oszustwo , Fałszerstwo dokumentu

                      Ciekawie...nie tylko o prawie - Oszustwo