BADANIE DOTYCZĄCE ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY UCZESTNIKÓW RUCHU DROGOWEGO

Dodano: 2008-07-14

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze podjęła działania zmierzające do ustalenia w jakim zakresie realizowane są założenia zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U.03.220.2181) r przez podmioty odpowiedzialne za zarządzanie ruchem na drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, położonych w rejonie j ej właściwości miejscowej.


W tym celu zwrócono się do odpowiednich organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego o udzielenie informacji w wyżej wymienionym zakresie.
Z nadsyłanych informacji wynika, że zarządzający ruchem, tj. odpowiednio na drogach krajowych - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad , na drogach wojewódzkich - Marszałek Województwa oraz na drogach powiatowych i gminnych - Starosta, podejmują starania aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę uczestników ruchu drogowego.

Przeprowadzane są sukcesywnie przeglądy dotyczące ustalenia stanu oznakowania znakami drogowymi i urządzeniami bezpieczeństwa a braki w oznakowaniu -wynikające najczęściej z aktów wandalizmu - uzupełniane są na bieżąco, w miarę posiadanych środków finansowych.

Ponadto powołane na wstępie rozporządzenie nakłada obowiązek wymiany znaków drogowych poziomych w terminie do 31 grudnia 2008 roku, a znaków drogowych pionowych w terminie do 31 grudnia 2010 roku.

Z analizy pism wynika, że najkorzystniej przedstawia się sytuacja na drogach w powiecie zielonogórskim, wschowskim, żagańskim, żarskim, świebodzińskiin i drogach krajowych. Najgorzej natomiast realizowane są wymogi rozporządzenia Ministra Infrastruktury na sieci drogowej liczącej 440 km w powiecie krośnieńskim, gdzie drogi na całej długości nie spełniają wymogów rozporządzenia, chociaż - jak zaznaczono- stan ten ulega corocznie poprawie.

Nie lepiej jest na drogach powiatowych powiatu nowosolskiego. Kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Nowej Soli poinformował o mizernych nakładach środków finansowych, jakie przewidywane są w budżecie z przeznaczeniem na utrzymanie dróg i ich oznakowanie znakami drogowymi, co przekłada się na realizację tego zadania.

Opisana sytuacja jest wynikiem dotychczas poczynionych ustaleń. Badanie trwa. Po jego zakończeniu Prokurator Okręgowy skieruje stosowne wystąpienie do organów odpowiedzialnych za realizację ustawy, o czym poinformujemy.