NARUSZENIA PRAW PRACOWNICZYCH W SKLEPACH SIECI "BIEDRONKA"

Dodano: 2008-09-19

Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze zakończył, prowadzone ponad rok w tutejszej Prokuraturze, śledztwo w sprawie złośliwego lub uporczywego naruszania praw pracowniczych pracowników, należącej do spółki Jeronimo Martins Dystrybucja, sieci sklepów "Biedronka" oraz narażania tychże pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a także poświadczania nieprawdy w dokumentach ewidencji czasu pracy.

Przedmiotowe śledztwo prowadzono pod kątem ewentualnej odpowiedzialności karnej bezpośrednich kierowników i zastępców kierowników konkretnych sklepów sieci (tożsame przedmiotowo postępowanie, ale w odniesieniu do kierownictwa wyższego szczebla-tj. kierowników rejonów, okręgów i zarządu spółki Jeronimo Martins Dystrybucja prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach)

Postępowaniem objęto łącznie 96 placówki sieci "Biedronka", zlokalizowane na terenach działania całej apelacji poznańskiej (obszar województwa wielkopolskiego oraz południowa cześć województwa lubuskiego).

Ze względu na bardzo szeroki zakres przedmiotowo-podmiotowy oraz czasokres objęty rozpoznaniem - często blisko dziesięcioletni, postępowanie w sprawie pozostawało pod nadzorem, powołanego w tym przedmiocie zespołu śledczego, składającego się łącznie z 15 prokuratorów.

W toku śledztwa, na okoliczność charakteru świadczonej pracy, przesłuchano kilkuset świadków -  pracowników sklepów "Biedronka". Analizie poddano również pozyskaną z centrali spółki JMD obszerną dokumentację kadrową oraz arkusze ewidencji czasu pracy. Materiał dowodowy wzbogacono nadto o dokumentację pochodzącą z Państwowej Inspekcji Pracy odnoszącą się do kontroli przeprowadzonych w poszczególnych, objętych rozpoznaniem, sklepach "Biedronka".

W wyniku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że w latach 1998 - 2004 w wielu tych sklepach dochodziło do naruszenia praw pracowniczych polegających na nierejestrowaniu lub nierzetelnym rejestrowaniu rzeczywistego czasu pracy pracowników tych sklepów. Część tych przestępstw z uwagi na znaczny upływ czasu jednak się przedawniła, nie mniej jednak 11 osobom pełniącym w różnych okresach funkcje kierownicze w poszczególnych sklepach postawiono łącznie 13 zarzutów.
Zarzutami objęto zatem kierowników ponad 11 % sklepów sieci "Biedronka" funkcjonujących na terenie województwa wielkopolskiego i części województwa lubuskiego.

Materiał dowodowy w odniesieniu do poszczególnych podejrzanych, z uwagi na zasady ekonomiki procesowej, wyłączono celem osobnego rozpoznania. Sprawa bowiem liczy ponad 400 tomów (każdy tom zawiera 200 kart). W wyłączonych do odrębnego prowadzenia sprawach skierowano w stosunku do 9 sprawców przestępstw pracowniczych stosowne wnioski do Sądu o stwierdzenie winy i wobec zaistnienia przesłanek z art. 66 kodeksu karnego, o warunkowe umorzenie postępowania karnego (czas pracy kierowników sklepów w wielu przypadkach również nie był rejestrowany). Postępowania zaś prowadzone przeciwko 2 pozostałym osobom, za względu na zaistnienie przeszkód uniemożliwiających prawidłowy bieg sprawy, pozostają zawieszone (osoby te zmieniły miejsce zamieszkania i przebywaj ą poza granicami kraju)./as