WIZYTY U NIEMIECKICH PARTNERÓW

Dodano: 2008-10-04

Zielona Góra - Cottbus - Gőrlitz. W ostatnich dniach delegacje prokuratorów zielonogórskich złożyły wizyty w partnerskich prokuraturach w Niemczech. Wizyty miały charakter roboczo - szkoleniowy. W konferencji zorganizowanej przez Prokuraturę w Cottbus w Akademii Prawa w Kőnigs Wusterhausen udział wzięli także prokuratorzy w Gorzowa Wielkopolskiego oraz polscy i niemieccy policjanci i strażnicy graniczni. Obecny był także Prokurator Generalny Brandenburgii Erardo C. Rautenberg oraz przedstawiciel Prokuratora Apelacyjnego w Poznaniu prok. Marek Rote. Rolę gospodarza znakomicie pełnił szef prokuratury w Cottbus Wilfried Robineck.

Uczestnicy spotkania przedstawili własne doświadczenia wynikające z wzajemnej współpracy w zwalczaniu przestępczości międzynarodowej, w tym przede wszystkim zorganizowanej przestępczości transgranicznej. Podkreślono, że pozytywny bilans dotychczasowych dokonań i wypracowanie wielu sprawdzonych oraz skutecznych form współdziałania nie powinno przesłonić oczywistego faktu, że otwarcie granic nie tylko ułatwiło legalny obrót gospodarczy i podróże turystyczne pomiędzy krajami UE. Z otwarcia tego korzystają też przestępcy, którzy usiłują zdobyć nowe rynki narkotykowe czy też nielegalnie handlować odpadami. Jeszcze inni uciekają za granicę w zamiarze uniknięcia odpowiedzialności za przestępstwa popełnione we własnym kraju.

Dość wspomnieć, że w roku 2007 tylko w okręgu prokuratur zielonogórskich zarejestrowano 596 spraw karnych z zakresu obrotu zagranicznego i wyekspediowano za granicę  241 ENA [Europejskie Nakazy Aresztowania]. W I- szym półroczu 2008 r. zarejestrowano 309 spraw, a nakazów takich było 129.

Do skutecznego zwalczania tych niekorzystnych zjawisk potrzebne są nowe, mniej sformalizowane, a przez to bardziej skuteczne metody współpracy pomiędzy organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości wszystkich zainteresowanych państw. Ich omówienie było zasadniczym wątkiem rozmów w Kőnigs Wusterhausen. Uczestnicy spotkania mieli też możliwość zwiedzenia miejscowego muzeum - zamku, który był siedzibą króla Prus Fryderyka I.

Głównym wątkiem znakomicie zorganizowanej przez prokuratora Martina Uebele konferencji w Gőrlitz były natomiast problemy funkcjonowania międzynarodowych zespołów śledczych. Swoimi doświadczeniami w pracy takich zespołów podzielili się zarówno prokuratorzy niemieccy, jak i specjalny gość spotkania dr Marek Sivak przedstawiciel Prokuratury Generalnej Republiki Słowackiej.

W tym miejscu wystarczy jedynie wspomnieć, że działające na podstawie przepisu art. 13 Konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy Państwami Członkowskimi Unii Europejskiej z dnia 29 maja 2000r. wspólne zespoły śledcze mogą być powoływane w razie konieczności równoległego prowadzenia czynności dowodowych na obszarze różnych państw w sprawie o przestępstwa dokonane na ich obszarze przez tych samych lub współdziałających ze sobą sprawców. Klasycznym przykładem tego rodzaju przestępstwa jest produkcja, przemyt i handel narkotykami.

Ze strony polskiej naradzie w Gőrlitz uczestniczyli ponadto prokuratorzy z Wrocławia i Jeleniej Góry, a prokuraturę czeską reprezentowało kierownictwo Prokuratury Okręgowej w Usti n. Łabą. Podobnie jak w Kőnigs Wusterhausen nie zabrakło czasu na wymianę doświadczeń i wniosków w zakresie międzynarodowego obrotu prawnego w sprawach karnych. W części szkoleniowej natomiast podzielono się informacjami na modny ostatnio temat środków zabezpieczających stosowanych wobec niebezpiecznych przestępców, zwłaszcza zabójców i gwałcicieli, po odbyciu przez nich kary.

Uczestnicy konferencji mieli też możliwość zapoznania się z niektórymi aspektami wykorzystywania w śledztwach o przestępstwa transgraniczne informacji niejawnych oraz problemami psychiatrii kryminalnej w Niemczech, Czechach i w Polsce oraz zwiedzili Klinikę Psychiatryczną w Großschweidnitz. [j.w.]