SPOKOJNE POGRANICZE

Dodano: 2008-10-31

Gorzów Wielkopolski. W dniach 27 - 28 października w Gorzowie Wlkp. odbyła się międzynarodowa konferencja na temat: "Zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania bezpieczeństwa państwa i obywateli po wejściu Polski do Strefy Schengen, na przykładzie pogranicza lubusko - brandenburskiego".

Konferencję zorganizowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp. we współpracy z Wojewodą Lubuskim i Komendą Wojewódzką Policji. Zielonogórskich prokuratorów reprezentował Zastępca Prokuratora Okręgowego Zenon Baranowski.

Swoją ocenę stanu bezpieczeństwa na pograniczu lubusko-brandenburskim zaprezentowali m.in. znaczący przedstawiciele nauki oraz wysokiej rangi politycy z Polski i Niemiec. Na szczególną uwagę zasługuję wypowiedź Ministra Spraw Wewnętrznych Landu Brandenburgia Jörga Schönbohma. Przedstawił on obawy społeczeństwa niemieckiego związane ze swobodnym przekraczaniem granicy przez Polaków. W konkluzji jednak dobitnie podkreślił, że wbrew oczekiwaniom - w przygranicznych rejonach Brandenburgii nastąpił spadek przestępczości kryminalnej oraz drogowej. Z kolei, tendencje spadku przestępczości po stronie polskiej, przy jednoczesnym wzroście wykrywalności, przedstawił Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Waldemar Regulski. 

Dyrektor Urzędu Kryminalnego Brandenburgii Dieter Büddefeld omówił zagrożenia ze strony międzynarodowych zorganizowanych grup przestępczych. Wskazał przy tym sukcesy, jakie w walce z tą groźną przestępczością odniesiono dzięki współdziałaniu z polską Policją. W wielu wystąpieniach prezentowano kolejne przykłady i korzystne efekty współpracy organów odpowiedzialnych po obu stronach granicy za porządek i bezpieczeństwo, w tym również prokuratorów. Podkreślono przy tym znaczenie współpracy samorządów na wielu płaszczyznach.

Z dużym zainteresowaniem spotkała się informacja na temat Polsko - Niemieckiego Centrum Współpracy w Świecku, gdzie w systemie całodobowym pracują polscy i niemieccy funkcjonariusze Policjanci oraz funkcjonariusze służb granicznych i celnych.
   
Wiele innych ciekawych prezentacji i referatów potwierdzało tezę o dobrze rozwijającej się sąsiedzkiej współpracy na pograniczu lubusko - brandenburskim, wzroście wzajemnego zaufania i poprawie bezpieczeństwa./ZB