WIZYTA ZZA ODRY

Dodano: 2008-11-17

Zielona Góra. W dniach 7 i 8 listopada 2008r. w Zielonej Górze odbyło się polsko - niemieckie seminarium prokuratorskie. Jego zasadniczym tematem było prezentacja form i zakresu aktualnej współpracy w sprawach karnych pomiędzy stronami spotkania. Z tej okazji do Zielonej Góry przyjechały delegacje partnerskich prokuratur niemieckich z Cottbus, Gőrlitz oraz Lűneburga. Swoją obecnością seminarium zaszczycili wicedyrektor Biura Obrotu Prawnego z Zagranicą w Prokuraturze Krajowej prok. Anna Wiśniewska oraz rzecznik Prokuratora Generalnego prok. Mieczysław Tabor. Prokuratora Apelacyjnego w Poznaniu reprezentował Naczelnik Wydziału Postępowania Sądowego prok. Włodzimierz Świtoński.

W trakcie spotkania Zastępca Prokuratora Okręgowego Zenon Baranowski przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii transgranicznej współpracy prokuratorów polskich i niemieckich, a prok. Jacek Busko przedstawił stanowisko strony zielonogórskiej omawiając efektywność i skalę współdziałania zakresie takich form prawnych, jak przekazywanie i przejmowanie ścigania, wzajemne wykonywanie czynności dowodowych i doręczeń oraz wykorzystanie instytucji Europejskiego Nakazu Karnego.

W ożywionej dyskusji, powołując się na konkretne przykłady, wskazywano zarówno na sprawdzone rozwiązania, które są bardzo efektywne, jak też takie, które wymagają jeszcze dopracowania. W grupie tych ostatnich, na szczęście zupełnie nielicznych, znalazł się problem sprawnego kontaktowania się prokuratorów z obu stron granicy w czasie wolnym od pracy w pilnych sytuacjach. 

Uzgodniono, że poprawa skuteczności w tym zakresie powinna następować wielotorowo. Przede wszystkim prokuratorzy w szerszym zakresie powinni wykorzystywać możliwości jakie stwarza Polsko - Niemieckie Centrum Współpracy w Świecku. Przypomnijmy, to właśnie tam w systemie całodobowym pracują polscy i niemieccy Policjanci oraz funkcjonariusze służb granicznych i celnych. Wskazano też na celowość bardziej efektywnego korzystania z pomocy punktów kontaktowych Europejskiej Sieci Sądowniczej [European Judicial Network]. Zadaniem ESS jest poprawa między państwami UE efektywności międzynarodowej pomocy prawnej w postępowaniach karnych poprzez: informację o prawie, ustanowienie punktów kontaktowych, wdrażanie "dobrej praktyki".

Prokurator Okręgowy poinformował uczestników seminarium o zamiarze uruchomienia w najbliższym czasie na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze wielojęzycznej zakładki o roboczej nazwie "międzynarodowa pomoc prawna w sprawach karnych". Zakładka ta powstaje przy współpracy z Biurem Obrotu Prawnego z Zagranicą w Prokuraturze Krajowej, a jej zasadniczym celem jest ułatwienie zagranicznym prokuratorom kontaktu z odpowiednim prokuratorem w Polsce w pilnych przypadkach. Proponowane rozwiązanie wywołało duże zainteresowanie strony niemieckiej. 

W czasie zorganizowanej z okazji seminarium konferencji prasowej szefowie delegacji nienieckich prok. prok. Wilfried Robineck, Martin Uebele i Gerhard Berger potwierdzili wysoką ocenę współdziałania z prokuratura polską. Swoje opinie potwierdzili przykładami konkretnych spraw.

W pozamerytorycznej części spotkania niemieccy goście odwiedzili Paradyż oraz Międzyrzecki Rejon Umocniony. [j.w.]