POROZUMIENIE Z CELNIKAMI

Dodano: 2009-01-16

Zielona Góra - Rzepin. W dniu wczorajszym w siedzibie Izby Celnej w Rzepinie doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Prokuratorem Okręgowym w Zielonej Górze, a Dyrektorem Izby Celnej w Rzepinie Panem Sylwestrem Skórskim w sprawie współdziałania i wzajemnej pomocy w doskonaleniu kwalifikacji zawodowych prokuratorów i celników.

Zgodnie z treścią porozumienia prokuratorzy zielonogórscy przeprowadzą nieodpłatnie zajęcia z prawa karnego materialnego i procesowego oraz kryminalistyki dla szkolących się celników, a specjaliści z Izby Celnej na zasadzie wzajemności podzielą się z prokuratorami swoją wiedzą i umiejętnościami z zakresu prawa podatkowego i skarbowego, postępowań celnych i zwalczania przemytu towarów.

Warto przy tej okazji przypomnieć, ze do zadań Służby Celnej należy realizacja polityki celnej państwa w części dotyczącej przywozu i wywozu towarów, w tym w szczególności kontrola przestrzegania przepisów prawa celnego oraz innych przepisów związanych z transgranicznym obrotem towarami. Funkcjonariusze celni nie tylko dokonują poboru należności celnych i innych opłat z tego tytułu. Ich zadaniem jest też rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń skarbowych oraz ściganie sprawców w zakresie określonym innymi ustawami. 

Ciążą na nich zwłaszcza zadania ochrony dóbr kultury oraz ochrony własności intelektualnej. Ścigają ponadto przestępstwa i wykroczenia związane z wprowadzaniem na polski obszar celny oraz wyprowadzaniem z polskiego obszaru celnego towarów objętych ograniczeniami lub zakazami, w szczególności takich jak: odpady szkodliwe, substancje chemiczne, materiały jądrowe i promieniotwórcze, środki odurzające i substancje psychotropowe oraz broń, amunicja, materiały wybuchowe i technologie objęte kontrolą międzynarodową.

Podzielenie się doświadczeniami w tym zakresie powinno ułatwić prokuratorom realizację ich zadań ustawowych. Z kolei, zielonogórskie środowisko prokuratorskie cenione jest w kraju za znaczący dorobek w zakresie metodyki prowadzenia trudnych śledztw, kryminalistyki i nauk pokrewnych. To doświadczenie powinno okazać się przydatne lubuskim celnikom i ich pracy. [j.w.]