STYPENDIUM SZKOLNE DLA NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYCH UCZNIÓW

Dodano: 2009-04-03

Zbąszynek. Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. na uchwałę Rady Miejskiej w Zbąszynku w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej.


W w/w skardze prokurator wniósł o stwierdzenie nieważności tych zapisów uchwały, w których Rada Miejska uzależniła przyznawanie stypendium szkolnego od uzyskania co naj-mniej poprawnej oceny z zachowania na koniec roku szkolnego poprzedzającego złożenie wniosku o stypendium szkolne oraz od ilości godzin opuszczonych bez usprawiedliwienia w roku szkolnym poprzedzającym złożenie wniosku o stypendium szkolne.

W uzasadnieniu skargi prokurator podniósł, że stypendium szkolne jest świadczeniem pomocy materialnej o charakterze socjalnym i co za tym idzie jego przyznawanie nie może być uzależniane od kryteriów nie związanych z sytuacją materialną uczniów, a wprowadzenie przez Radę Miejską w akcie prawa miejscowego takich dodatkowych kryteriów przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym stanowi naruszenie art. 90f pkt 1 w zw. z art. 90d ust. I ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity Dz. U. Nr 256 poz. 2572 2004 r. ze zm.). 

Skarga prokuratora została w całości uwzględniona przez Radę Miejską w Zbąszynku, co skutkowało uchyleniem zakwestionowanych przepisów. 

Opisane powyżej działania stanowiły przejaw realizowania przez organy prokuratury funkcji strzeżenia praworządności w ramach tzw. działalności pozakarnej. 

W bieżącym (2009 roku) Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. 13 skarg na różne uchwały rad gmin ustanawiające przepisy prawa miejscowego. /TŚ