ZŁOTO DLA PROKURATORA

Dodano: 2009-04-30

Zielona Góra - Gościkowo - Paradyż. Pod honorowym patronatem Wojewody Lubuskiego Heleny Hatki i J.E. ks. dr Stefana Regmunta w Wyższym Seminarium Duchownym odbyły się dzisiaj obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Okolicznościową konferencję z tej okazji zorganizowała Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Merytoryczną część spotkania poprzedziła konferencja prasowa.  

Uczestnicy paradyskiego spotkania z dużym zainteresowaniem wysłuchali wystąpień Pani Barbary Bielinis - Kopeć - Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pt. Zabytki sakralne w obliczu politycznych zagrożeń po II wojnie światowej, Pana Piotra Ogrodzkiego - Dyrektora Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych w Warszawie - pt. Współczesne możliwości zabezpieczenia zabytkowych kościołów przed przestępczością i Pani Kamili Domagalskiej - Zastępcy Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pt. Problemy związane z identyfikacją zabytków na przykładzie obiektów odzyskanych przez Lubuską Policję i Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze w 2006 i 2008 r. 

W tej części konferencji przypomniano m.in. o koncepcji wyburzenia w 1960 r. 113 zabytkowych świątyń z terenu dawnego woj. Zielonogórskiego. Na liście zabytków przeznaczonych do rozbiórki znajdował się m.in. kościół w Gościkowie-Paradyżu, fara w Gubinie i kościoły głogowskie. Zaprezentowane zostały też problemy i ciekawe pomysły związane z zabezpieczeniem kościołów przed aktami kradzieży i wandalizmu oraz pożarami. Zagadnienia identyfikacji zabytków ruchomych przedstawiona została natomiast na przykładzie zabytków skradzionych z kościołów Polski zachodniej i odzyskanych, także z zagranicy w latach 2006 i 2008 przez lubuskie organy ścigania. 

Słuchaczy zaskoczyła informacja, ze w przeciągu ostatnich 15 lat ofiarą złodziei padło ponad 50% wszystkich kościołów i kaplic. Przez całe lata wśród księży istniało głębokie przekonanie, że miejsca kultu religijnego ze względu na swój charakter podlegają "szczególnej ochronie". W rzeczywistości kradzieże dzieł sztuki znajdujących się w obiektach sakralnych to w tej chwili jeden z większych problemów przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom. Cieszy natomiast ocena, że pod wieloma względami województwo lubuskie może być wzorem dla innych regionów. Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych bardzo wysoko ocenia inicjatywy wojewódzkiego konserwatora zabytków, który konsekwentnie, od wielu lat stara się wspólnie z Kurią Diecezjalną uwrażliwić księży na sprawy ochrony i zabezpieczenia zabytków. Efekty przynoszą też starania o pozyskanie środków na ochronę i zabezpieczenie zabytków.

Niezwykle miłym akcentem uroczystości było wręczenie przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Odznak za opiekę nad zabytkami". Złotą odznaką uhonorowano m.in. Pana Marka Jabłekę - prokuratura Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Docenione zostało w tej sposób nie tylko ogromne zaangażowanie prokuratora Jabłeki w ściganie gangów przestępczych dokonujących zamachów na dobra kultury, ale przede wszystkim bezprecedensowa skuteczność w odzyskiwaniu zabytków wywiezionych za granicę. O prowadzonych przez Pana Prokuratora sprawach pisaliśmy na naszej stronie kilkakrotnie. Gratulujemy. [j.w.]