O NIEBEZPIECZNEJ ŻYWNOŚCI I NIE TYLKO

Dodano: 2009-05-31

Zielona Góra. W ostatni czwartek 28 maja br. Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze spotkał się z przedstawicielami lubuskich urzędów zajmujących się zwalczaniem przestępstw i wykroczeń oraz realizującym różnego rodzaju zadania kontrolne wobec instytucji rządowych, samorządowych, a także przedsiębiorstw. W spotkaniu uczestniczył Zastępca Prokuratora Apelacyjnego w Poznaniu Jarosław Kaczmarek.  

  
Warto może w tym miejscu przypomnieć, że do ustawowych zadań prokuratora, poza ściganiem przestępstw, należy strzeżenie praworządności, a jedną z form realizacji tych zadań jest wykonywanie przez prokuraturę obowiązku koordynowania działalności prowadzonej przez inne organy państwowe w zakresie ścigania oraz zapobiegania przestępstwom i innym naruszeniom prawa. Służą temu m.in. coroczne narady z udziałem wszystkich strategicznych partnerów urzędu prokuratorskiego.

  
Podczas czwartkowego spotkania omówiono zagrożenia wynikające z coraz częściej ujawnianych przypadków wprowadzania do obrotu na polski rynek produktów niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzkiego. Własną ocenę skali zjawiska i sposobów jego ograniczania przedstawili: Krzysztof Bieniarz - naczelnik Wydziału Przestępczości Izby Celnej w Rzepinie oraz Maria Wruk z Państwowej Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej w Gorzowie Wlkp. Dopełnieniem ich prezentacji była informacja Dyrektora Delegatury Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej - Ewy Mazurkiewicz. 

 Na licznych przykładach referenci przedstawili ujawniane przez ich instytucje typowe przypadki usiłowania lub wprowadzenia do obrotu towarów pochodzenia zagranicznego lub rodzimego zawierających składniki niebezpieczne dla życia oraz zdrowia konsumentów. Dotyczyło to zarówno artykułów spożywczych, jak i innych przedmiotów codziennego użytku. Na czarnej liście znalazło się m.in. obuwie z Chin, mleko w proszku, importowane z różnych krajów europejskich pasztety, smalec i szynka, makarony, napoje chłodzące, polskie pieczarki, a także importowane z Indii przyprawy chilli i curry, kiełbasa z Włoch oraz marcepan z Niemiec. Niebezpieczne dla zdrowia mogą też być importowane nylonowe przybory kuchenne, zawierające chrom i kadm metalowe naczynia lub noże oraz nasycone formaldehydem naczynia z tworzyw sztucznych. Osobny i poważny problem stanowią zabawki dla małych dzieci. Niebezpieczne składniki spotyka się niekiedy także w artykułach kosmetycznych.  
W przypadku stwierdzenia, że dany produkt nie odpowiada obowiązującym przepisom wspólnotowym lub krajowym w sprawie bezpieczeństwa towarów, organy kontroli podejmują właściwe działania, w tym obejmujące zakaz wprowadzania produktów do obrotu, a jeżeli produkt już trafił do obrotu - jego wycofanie z rynku. Z przedstawionych danych wynikało, że lubuskie organy kontroli sanitarnej i handlowej oraz celnicy skutecznie radzą sobie z eliminowaniem potencjalnych zagrożeń. 

  
Pani Maria Wruk podzieliła się ponadto z uczestnikami spotkania doświadczeniami inspekcji sanitarnej w zwalczaniu tzw. dopalaczy oraz problemami wynikającymi z kontrolowania sklepów internetowych. 

  
Podczas narady oceniono też poziom ryzyka wynikającego ze zmniejszenia budżetu poszczególnych instytucji ścigania i organów kontroli. Z przekazanych Prokuratorowi Okręgowemu informacji wynikało, że fakt ten nie wpłynął w istotnym stopniu na realizację podstawowych zadań o charakterze merytorycznym. [j.w.]