PROKURATOR SKIEROWAŁ DO STAROSTY 16 SPRZECIWÓW

Dodano: 2009-06-17

Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach w I kwartale 2009 roku skierował do Starosty Powiatowego w Żarach 16 sprzeciwów od ostatecznych decyzji o rejestracji na terenie Polski pojazdów mechanicznych sprowadzonych z zagranicy. Podstawą skierowania wszystkich sprzeciwów były poczynione w toku prowadzonych postępowań karnych ustalenia, iż osobom rejestrującym w/w pojazdy jako ich rzekomi właściciele, faktycznie nie przysługiwało do nich prawo własności, albowiem dokonywały one rejestracji pojazdów za wynagrodzeniem i na zlecenie innych, nieustalonych osób posługując się w tym celu poświadczającymi nieprawdę dokumentami w postaci umów kupna - sprzedaży pojazdów, w których niezgodnie z rzeczywistym stanem rzeczy wpisano je jako nabywców pojazdów.

W następstwie wywiedzionych przez prokuratora sprzeciwów Starosta Żarski uchylił zaskarżone nimi decyzje o rejestracji pojazdów i odmówił ich ponownej rejestracji, unieważniając jednocześnie wydane tablice rejestracyjne, karty pojazdu i znaki legalizacyjne.

Skutkiem wyeliminowania z obrotu prawnego decyzji o pierwszej rejestracji pojazdów mechanicznych na terenie Polski było nadto wznowienie z urzędu przez miejscowo właściwych starostów postępowań w przedmiocie rejestracji tych pojazdów przez ich kolejnych nabywców, ze względu na wydanie tych decyzji w oparciu o uchylone decyzje Starosty Żarskiego.

Powyższe działania Prokuratora Rejonowego w Żarach stanowią przykład wykonywania przez organa prokuratury kompetencji z zakresu prawa administracyjnego określonych w Dziale IV Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym prokuratorowi służy prawo udziału w każdym stadium postępowania w celu zapewnienia, aby postępowanie i rozstrzygnięcie sprawy było zgodne z prawem , prawo zwrócenia się do właściwego organu administracji publicznej o wszczęcie postępowania w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem  oraz prawo wniesienia sprzeciwu od decyzji ostatecznej, jeżeli przepisy kodeksu lub przepisy szczególne przewidują wznowienie postępowania, stwierdzenie nieważności decyzji albo jej uchylenie lub zmianę.

Podkreślenia wymaga, iż w następstwie pozakarnej aktywności prokuratora doszło w opisywanych sprawach nie tylko do ujawnienia i skazania sprawców przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, lecz nadto do usunięcia z obrotu prawnego wadliwych decyzji administracyjnych stanowiących następstwo bezprawnych działań będących przedmiotem postępowania karnego. tś/jcz