PROKURATOR SKIEROWAŁ DO BANKU POWÓDZTWO O USTALENIE NIEWAŻNOŚCI UMOWY KREDYTOWEJ

Dodano: 2009-07-31

Zielona Góra. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze - Wydział II Postępowania Sądowego działając na rzecz H. W. skierowała pozew przeciwko AIG Bank Polska S.A. we Wrocławiu o ustalenie, że zawarta pomiędzy H. W., a w/w bankiem umowa o udzielenie kredytu w wysokości 672,15 zł na zakup telefonu NOKIA 5310, jest nieważna z powodu zawarcia jej przez H. W. stanie uniemożliwiającym świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

Do zaangażowania się w sprawę przez organy prokuratury doszło w następstwie powzięcia przez prokuratora występującego w postępowaniu o ubezwłasnowolnienie H. W. informacji o zawarciu przez nią już w toku tego postępowania umowy kredytowej. Do zawarcia umowy doszło po przeprowadzeniu przez biegłych badania H. W., w trakcie którego rozpoznali oni u niej zespół otępienny naczyniowy uzasadniający jej całkowite ubezwłasnowolnienie, oraz wskazali, że w obecnym stanie zdrowia nie jest zdolna do świadomego kierowania swoim postępowaniem, ani podejmowania czynności prawnych.
 
W ocenie prokuratora skoro stan zdrowia H. W. w dniu badania wynikał zaburzeń o charakterze przewlekłym, to nie sposób przyjąć by w okresie pomiędzy badaniem, a zawarciem umowy, co nastąpiło dwa tygodnie po badaniu, w stanie zdrowia H. W. mogły zajść jakiekolwiek pozytywne zmiany pozwalające jej odzyskać zdolność do świadomego kierowania swoim postępowaniem i podejmowania czynności prawnych. 

Do zaciągnięcia kredytu H. W. nakłoniona została przez swojego pełnoletniego syna, dla którego przeznaczony był kredytowany telefon i który przez Prokuraturę Rejonową w Żarach oskarżony został o to, że działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wyzyskał niezdolność H. W. do należytego pojmowania przedsiębranego działania, przez co nakłonił ja do podpisania umowy kredytowej ma zakup w systemie sprzedaży ratalnej telefonu komórkowego marki Nokia 5310 i doprowadził ją do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, to jest o przestępstwo z art. 286 § 1 kk.
 
Skierowanie powództwa o ustalenie nieważności w/w umowy kredytowej stanowi przykład realizacji przez prokuratora kompetencji określonych w art. 7 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. Podejmowanie przez prokuratora działań o charakterze pozakarnym pozwala - czego przykładem jest niniejsza sprawa - na kompleksową ochronę osoby pokrzywdzonej, między innymi poprzez umożliwienie jej uchylenia się od następstw popełnionego na jej szkodę przestępstwa./T. Ś