BADANIA KATASTROF - KONFERENCJA W WARSZAWIE

Dodano: 2010-07-08

Warszawa. W dniu wczorajszym w siedzibie Sądu Najwyższego odbyła się konferencja poświęcona organizacji badań oraz specyfice ekspertyz w przypadku wystąpienia wszelkiego rodzaju katastrof. Konferencję pod honorowym patronatem Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego zorganizował Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Problematykę badań przyczyn katastrof oraz przeprowadzane w ich toku ekspertyzy oceniono przez pryzmat oczekiwań społecznych oraz zadań organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Uczestników spotkania powitała Dyrektor IES Maria Kała, a wystąpienie inauguracyjne wygłosił Minister Krzysztof Kwiatkowski. Podkreślił w nim znaczenie takich w szczególności aspektów badania katastrof, jak: złożoność problematyki dowodowej, konieczność podejmowania akcji ratunkowej bez szkody dla materiału dowodowego potrzebnego do wyjaśnienia przyczyn zdarzenia, potrzebę koordynowania pracy różnych służb zarówno podczas usuwania skutków katastrof, jak i w dalszym postępowaniu oraz ogromną presję mediów na szybkie ustalenie osób odpowiedzialnych.

W kontekście katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem min. Krzysztof Kwiatkowski poinformował o inicjatywach podejmowanych przez niego w sprawie podniesienia na wyższy poziom organizacyjny zasad współdziałania pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską. Przyszła umowa powinna m.in. umożliwić powoływanie wspólnych zespołów śledczych, na wzór takich jakie mogą być powoływane w państwach Unii Europejskiej, a także wykorzystywanie nowoczesnych metod gromadzenia dowodów poprzez wykorzystanie techniki przesłuchania na odległość.

W toku bardzo bogatego programu konferencji [patrz: http://ies.krakow.pl/conferences/kon2010/index.php?link=program.php] omówiono m.in. psychologiczne aspekty katastrof, zakresy kompetencyjne państwowych komisji badających przyczyny katastrof oraz prokuratury w Polsce i w innych państwach, problematykę organizacji działań ratunkowych i typowe rodzaje ekspertyz prowadzonych przez organy wymiaru sprawiedliwości. Podkreślono w szczególności konieczność rozumienia odmiennych zadań spoczywających na specjalistycznych komisjach państwowych, których zadaniem jest podnoszenie bezpieczeństwa komunikacji i prokuratura, która zajmuje się ustalaniem odpowiedzialności za spowodowanie katastrofy. 

Referenci wielokrotnie podkreślali w swoich wystąpieniach konieczność opracowania jasnych i powszechnie obowiązujących procedur kompetencyjnych na wypadek wystąpienia zdarzeń o skutkach dotykających w jednym czasie większą ilość osób oraz zbudowania bazy materialnej i zespołów odpowiednio przygotowanych ludzi do mobilnego reagowania. Warto zauważyć, ze tematyka konferencji warszawskiej w znaczącym stopniu pokrywała się problemami omawianymi podczas VI Ogólnopolskiego Seminarium Kryminalistycznego w Jesionce w maju tego roku. 

Dzięki uprzejmości organizatorów, wydane w postaci zbioru artykułów, materiały wczorajszego spotkania już wkrótce dostępne będą w bibliotece Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. [j.w.]