NIETRZEŹWI KIEROWCY PLAGĄ NA LUBUSKICH DROGACH

Dodano: 2011-03-24

Żagań. W nawiązaniu do wcześniejszej informacji dot. kierowania w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających informujemy, iż od początku roku do 18 marca Prokuratura Rejonowa w Żaganiu zarejestrowała 122 sprawy z art. 178a kk. W tym okresie aktem oskarżenia zakończono 84 postępowań, w tym 48 spraw dot. kierowców prowadzących pojazdy mechaniczne, oraz 36 kierujących innymi pojazdami np. rowerami.

Prowadzenie pod wpływem alkoholu jest działaniem skrajnie niebezpiecznym i realnym zagrożeniem nie tylko dla samych prowadzących pojazd, ale także dla tych znajdujących się w otoczeniu kierowanego przez nietrzeźwego kierowcę pojazdu.

Coraz częściej mają miejsce sytuacje, w których nietrzeźwe lub pod wpływem środków odurzających osobysiadają nie tylko za kierownicą roweru, motoru, czy samochodu, ale także np. ciągnika rolniczego. Takie wydarzenie miało miejsce w dniu 1 marca 2011 roku w jednej z miejscowości powiatu żagańskiego. Prokurator Rejonowy w Żaganiu skierował do sądu akt oskarżenia wobec 43-letniego mężczyzny. Teraz oskarżony odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem mechanicznym - ciągnikiem, znajdując się w stanie nietrzeźwości, mając odpowiednio 0,28mg/l i 0,29 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. 

Od początku marca 2011 roku, na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze w dziale "Wyroki Sądowe" orzeczeniami sądu podawane są do wiadomości publicznej wyroki sądowe. Powód powstania tej zakładki był dwojaki. Przede wszystkim była to możliwość wdrożenia kolejnego środka karnego - niezwykle uciążliwego dla osoby skazanej, a nadto, a może przede wszystkim, wskazanie na sprawy stanowiące niezwykle poważny problem społeczny i napiętnowanie tego typu zachowań.

Jeden z pierwszych wyroków umieszczonych na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze dotyczył 56-letniego mężczyzny, który w dniu 23 listopada 2010 roku kierował rowerem po drodze publicznej w ruchu lądowym znajdując się w stanie nietrzeźwości i posiadając odpowiednio 0,40 mg/l i 0,38 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Sąd Rejonowy w Żaganiu II Wydział Karny prawomocnym wyrokiem z dnia 24 stycznia 2011 roku orzekł wobec mężczyzny grzywnę w wysokości 30 stawek dziennych po 20 złotych, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 2 lat, zakaz kierowania rowerami na okres 2 lat, oraz zasądzono na rzecz Oddziału Ratownictwa drogowego Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze kwotę 100 zł tytułem świadczenia pieniężnego na cel bezpośrednio związany z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

Sankcje wymierzane nietrzeźwym kierującym pojazdami są dla sprawców uciążliwe, jednak ich widmo często nie powstrzymywało kolejnych osób przed siadaniem za kierownicą po spożyciu alkoholu. Obecnie prokuratorzy wnioskują do sądów o podawanie wyroków, a co za tym idzie także danych kierowców, do wiadomości publicznej - w wypadku okręgu zielonogórskiego - za pomocą strony internetowej Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. 

Przypomnijmy, zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi inny niż pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 1 roku, a w przypadku pojazdów mechanicznych do 2 lat pozbawienia wolności./ap