NIEODPOWIEDZIALNI I NIEBEZPIECZNI KIERUJĄCY POD WPŁYWEM ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH I ALKOHOLU

Dodano: 2011-03-28

Nowa Sól. Począwszy od zeszłego tygodnia na portalu internetowym prokuratur okręgu zielonogórskiego publikujemy artykuły poświęcone problemowi nietrzeźwych kierowców. Statystyki potwierdzają, że ów problem dotyczy także terenu działania prokuratur okręgu zielonogórskiego. Z opracowanych danych wynika, że od początku 2011 roku do dnia 18 marca 2011 roku ilość zarejestrowanych spraw dotyczących przestępstw z artykułu 178a §1 i §2 Kk wyniosła 802.

Do tej pory przedstawiliśmy informacje zbiorcze dotyczące przestępstw na drogach popełnianych przez nietrzeźwych kierowców z obszarów funkcjonowania prokuratur rejonowych w Świebodzinie i Żaganiu.

Prokuratura Rejonowa w Nowej Soli swoją właściwością obejmuje miasto Nową Sól oraz gminy z terenu powiatu nowosolskiego: Bytom Odrzański, Kolsko, Kożuchów, Nowa Sól, Nowe Miasteczko, Otyń i Siedlisko. Na tym obszarze zarejestrowano 74 sprawy z art. 178a Kk, z których 72 zakończone zostały aktami oskarżenia. 38 z nich Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował przeciwko kierującym pojazdami mechanicznymi, natomiast 34 wobec rowerzystów.

Wielokrotnie na naszym portalu wskazywaliśmy, jak wielki problem stanowią osoby kierujące pod wpływem alkoholu. Jednak wydaje się, że wciąż zjawisko nietrzeźwych rowerzystów nie jest publicznie ganiona, co więcej bywa, że znajduje aprobatę społeczną.

Prokurator Rejonowy w Nowej Soli skierował akt oskarżenia wobec 32-leniego mężczyzny, który w dniu 09 stycznia 2011 roku w jednej z miejscowości gminy Nowa Sól, jechał jako kierujący rowerem po drodze publicznej, będąc w stanie nietrzeźwości - zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego przez niego powietrza prowadziła do stężenia wynoszącego, co najmniej 0,44mg i 0,42 mg. Przesłuchiwany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd grozi mu kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Warto przypomnieć, że artykuł 178a Kk dotyczy nie tylko przestępstwa prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości, ale także pod wpływem środków odurzających. W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy zwiększoną liczbę kierujących pod wpływem narkotyków.

Za niechlubny przykład może posłużyć sprawa 34-letniego mężczyzny. Prokurator Rejonowy skierował wobec niego do sądu akt oskarżenia, w którym zarzuca 34-latkowi, że w dniu 28 stycznia 2011 roku w Nowej Soli, jechał jako kierujący samochodem osobowym marki BMW, będąc pod wpływem działania środka psychotropowego w postaci amfetaminy.

Przesłuchiwany w charakterze podejrzanego mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. W przypadku odrzucenia wniosku przez sąd grozi mu kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2./ap