ŚLEDZTWO PROKURATURY W SPRAWIE SPROWADZENIA NIEBEZPIECZEŃSTWA DLA ŻYCIA LUB ZDROWIA WIELU OSÓB POPRZEZ WPROWADZENIE DO OBROTU SZKODLIWYCH DLA ZDROWIA ŚRODKÓW SPOŻYWCZYCH
Dodano: 2013-01-21
Żary. Prokuratura Rejonowa w Żarach wszczęła śledztwo w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu szkodliwych dla zdrowia środków spożywczych, tj. o czyn z art. 165 § 1 pkt 2 k.k. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że w dniu 16 stycznia w jednym z zakładów produkcyjnych w Lubsku, w mleku w proszku używanym do produkcji wyrobów spożywczych, pracownik tego zakładu ujawnił substancję niewiadomego pochodzenia w postaci różowego granulatu - prawdopodobnie trutki na gryzonie.
W wyniku podjętych w przedmiotowej sprawie czynności ustalono, iż jeden z pracowników ww. zakładu przygotowując surowce do produkcji w magazynie produkcyjnym, zauważył w mleku w proszku granulki o zabarwieniu różowym oraz kawałki papieru z nadrukiem www.dedezder.pl i napisem treści "trutka na gryzonie".
W związku z powyższym powiadomił, o tym fakcie kierownika produkcji, który wstrzymał produkcję i powiadomił pełnomocnika zarządu ds. systemów jakości.
W wyniku przeprowadzonych czynności ustalono, iż zanieczyszczone mleko pochodziło z dostawy z dnia 6 listopada 2012r. w ilości 1000 kg - 40 worków po 25 kg każdy.
Dostawcą mleka była firma z Włocławka, a producentem Spółdzielnia Mleczarska ze Szczekocin. Przeprowadzone czynności wykluczyły, aby do skażenia produktu w postaci mleka w proszku, doszło na terenie zakładu w Lubsku.
W dniu 17 stycznia 2013 r. w obecności przedstawicieli producenta mleka oraz inspektorów PPIS w Żarach otworzono komisyjnie 4 worki z pozostałych 12 jakie nie zostały wykorzystane w produkcji i przesiano jej przez sito. W wyniku czego zabezpieczono łącznie 11,2 g granulatu.
W ramach prowadzonych czynności prokurator przeprowadził oględziny pomieszczeń zakładu, w których odbywała się produkcja i było przechowywane mleko w proszku oraz ujawnionych przedmiotów. Na miejscu wykonano dokumentację fotograficzną, zabezpieczono dokumentację dotyczącą transakcji związanych z zakupem mleka w proszku. Procesowo zabezpieczono ujawniony w trakcie oględzin granulat, fragmenty opakowań tekturowych oraz pozostałą zakwestionowaną partię mleka. Zabezpieczono również 4 tony gotowych wyrobów, do produkcji których wykorzystano zanieczyszczoną partię mleka.
Jak ustalono od chwili dostawy do dnia 16 stycznia 20123 r. zostało zużyte do produkcji 685 kg mleka w proszku pochodzącego z zakwestionowanej dostawy. Pozostała ilość, tj. 315 kg zabezpieczono na terenie zakładu.
Odbiorcy wyrobów zostali powiadomieni o całkowitym wycofaniu tej partii ze sprzedaży.
O kolejnych ustaleniach w sprawie będziemy informowali w odrębnych komunikatach./APa
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 162134210