EUROPEJSKI NAKAZ ARESZTOWANIA

Dodano: 2005-12-20

Ważną sferą działań podejmowanych w ramach zagranicznego obrotu prawnego, od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004 roku, stanowią postępowania ekstradycyjne, prowadzone w oparciu o europejski nakaz aresztowania. Do końca listopada 2005 roku wydanie ENA w postępowaniach karnych, prowadzonych przez Prokuraturę Okręgową oraz prokuratury i sądy rejonowe zwrócono się z wnioskami do Sądu Okręgowego w Zielonej Górze w 36 sprawach. W 2004 roku takich przypadków było 4. Procedurę związaną z realizacją ENA, nadesłanych przez państwa członkowskie UE, wdrożono w 24 sprawach, w odniesieniu do 27 osób ( w roku 2004 w 2, w odniesieniu do 3 osób).

W związku z wykonywaniem zagranicznych ENA wydawane są przez prokuratora zarządzenia, a niekiedy postanowienia mające na celu zatrzymanie osób ściganych, które następnie są przez prokuratora przesłuchiwane w charakterze podejrzanych, po czym po kompleksowym przeanalizowaniu zgromadzonych materiałów pod kątem spełnienia przesłanek formalnych, wskazanych w kpk, prokurator opracowuje i kieruje do sądu okręgowego wniosek, najczęściej połączony z wnioskiem o zastosowanie jako środka zapobiegawczego - tymczasowego aresztowania.

W relacjach z Republiką Federalną Niemiec Polska realizuje ENA dotyczące obywateli polskich, stosownie do wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 27 kwietnia 2005 roku. Istotnym i nie rokującym dobrze procesem dla integracji europejskiej jest fakt, że niestety strona niemiecka, z uwagi na treść orzeczenia wydanego w tym zakresie 18 lipca 2005 roku przez Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe, odmawia wydania na podstawie ENA obywateli niemieckich.