ŚMIERTELNE ŻNIWA NA DROGACH WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

Dodano: 2011-03-30

Zielona Góra - Krosno Odrzańskie.Para młodych ludzi i matka jednego z nich wracający z zapoznawczego spotkania dwóch rodzin, rowerzystka jadąca ulicą, młody chłopak jadący samochodem na przednim siedzeniu pasażera. Co łączy tych ludzi? Ponieśli śmierć na skutek wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. To tylko trzy spośród wielu spraw zarejestrowanych w Prokuraturze Rejonowej w Krośnie Odrzańskim.

Od 01 stycznia 2011 roku do dnia 18 marca 2011 w krośnieńskiej prokuraturze zarejestrowano 37 spraw z artykułu 178a kk, w tym 27 spraw dotyczących kierowania pojazdami mechanicznymi i 10 innymi pojazdami. Natomiast spraw zakończonych aktami oskarżenia było 35, w tym 25 z udziałem kierowców i 10 rowerzystów.

Okres wiosenno-letni, tzw. okres grillowania, to dla wielu czas relaksu, spotkań na świeżym powietrzu w gronie rodziny i znajomych, spotkań którym często towarzyszy alkohol. Z roku na rok obserwujemy, że z tym czasem nierozerwalnie związany jest wzrost ilości wypadków śmiertelnych spowodowanych przez kierujących na podwójnym gazie. Mówi się, że osoby siadające za kierownicą, będące pod wpływem alkoholu czy jakichkolwiek środków odurzających charakteryzuje egoizm, brak poczucia odpowiedzialności, a przede wszystkim ogromny brak wyobraźni.

Świadkowie dramatycznych zdarzeń na drogach spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, bądź ofiary takowych kierowców ponoszą konsekwencje bezmyślności takich uczestników ruchu drogowego.

Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim poinformował o zdarzeniu, do którego doszło w dniu 1 marca 2011 r. w Luboszycach. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 40-letni kierowca Renault Laguna będąc w stanie nietrzeźwości i nie zachowując należytej ostrożności potrącił jadącą rowerem kobietę w wyniku czego poniosła śmierć, a następnie zbiegł z miejsca zdarzenia. W dniu 4 marca 2011 roku sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Nie jest to pierwsza i zapewne nie ostatnia ofiara nietrzeźwych kierowców.

Przypomnijmy także niezwykle głośne medialnie zdarzenie, które co prawda miało miejsce jeszcze w 2009 roku, ale jego wyjątkowo tragiczny charakter stanowi przykład jak nieodpowiedzialność jednego człowieka może zamienić chwilę szczęścia w dramat kilku rodzin.

Główny "bohater"- sprawca wypadku zabił parę młodych ludzi i matkę jednego z nich, gdy wracali ze spotkania zapoznawczego dwóch rodzin. Do wypadku doszło w dniu 13 lipca 2009 r. na drodze wojewódzkiej nr 138, kiedy to kierujący samochodem osobowym nietrzeźwy 34-latek - miał 1,6 promila alkoholu we krwi, jadąc z nadmierną prędkością na skutek osłabienia sprawności psychomotorycznej uprzednio spożytym alkoholem, nie zachował prędkości dającej możliwość zapanowania nad pojazdem podczas pokonywania łuku drogi, zjechał na lewe pobocze, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo.

W wyniku wypadku trzech pasażerów pojazdu siedzących na tylnim siedzeniu para: dziewczyna i chłopak, oraz jego matka - ponieśli śmierć, czwarty pasażer siedzący obok kierowcy doznał licznych obrażeń ciała.

Jak ustalono, feralnego dnia para zorganizowała spotkanie swoich matek w celu zapoznania ich ze sobą. Spotkanie doszło do skutku, jednak powrót z przyjęcia okazał się tragiczny.

34-letni mężczyzna - nietrzeźwy sprawca wypadku, został tymczasowo aresztowany. Groziła mu kara od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności.

Sąd Rejonowy Wydział Karny w Krośnie Odrzańskim w wydanym wyroku skazał oskarżonego na karę 6 lat pozbawienia wolności, orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym, świadczenie pieniężne w kwocie 5000 złotych na rzecz Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Zielonej Górze, a także postanowił podać wyrok do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie informacji o treści wyroku w wydaniu sobotnio- niedzielnym wydaniu Gazety Lubuskiej.

Nadal jednak dopóki nie dojdzie do tak niezwykle bulwersujących i głośnych medialnie wydarzeń kierujący na podwójnym gazie nie są społecznie piętnowani. Popełnianie przestępstw z artykułu 178a Kk, nazywane bywa brawurą, bezmyślnością, ludzką słabością lub po prostu głupotą. Zaiste, wymyślenie i wcielenie w życie pomysłu, aby po spożyciu alkoholu usiąść za kierownicą takich pojazdów jak: rower, quad, samochód osobowy, ciężarówka, a nawet pociąg świadczy albo niesamowitej wyobraźni albo o bezkresnej głupocie.

Czy 24-latek, który w nocy z 2 na 3 października 2010r. w Krośnie Odrzańskim, będąc w stanie nietrzeźwości 1,4 promila alkoholu we krwi, nie posiadając uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych, kierował samochodem bez aktualnych badań technicznych, po tym jak nie zatrzymał się do kontroli drogowej, wyłączył światła mijania, i jadąc z nadmierną prędkością samochodem osobowym spowodował śmiertelny wypadek drogowy uderzając w drzewo zapamięta do końca życia, że zabił kolegę?

O wydarzeniu pisaliśmy w aktualnościach w dniu 2011-02-02.

Prokuratorzy okręgu zielonogórskiego widzieli już wielu kierujących na podwójnym gazie. Zdarzali się kierowcy quadów, ciężarówek, a także maszynista pociągu. Dużą część nietrzeźwych lub kierujących pod wpływem środków odurzających stanowią recydywiści.

Zarzut popełnia przestępstwa w warunkach recydywy - prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu przedstawił Prokurator Rejonowy w Krośnie Odrzańskim 34-letniemu mężczyźnie. Prokurator zarzucił oskarżonemu, że w dniu 13 listopada 2010 roku w Krośnie Odrzańskim kierował samochodem marki Rover będąc w stanie nietrzeźwości -1,97 prom. alkoholu we krwi. Czyn został popełniony w warunkach recydywy. Mężczyzna był już uprzednio karany za przestępstwo podobne, tym samym 34-latek naruszył obowiązujący go zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi przez okres 5 lat. Oskarżony odpowie także, za używanie wobec funkcjonariuszy policji słów powszechnie uznanych za obelżywe, za grożenie pozbawieniem życia, a nadto naruszenie nietykalności cielesnej jednego z policjantów w związku z wykonywanymi przez niego obowiązkami.

W związku z zwiększającą się liczbą śmiertelnych zdarzeń na drogach województwa lubuskiego Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze zdecydował o przeprowadzeniu analizy zagadnień związanych z przestępczością na drogach publicznych i jej skutkach. Wyniki tej analizy dla poszczególnych jednostek zostały już częściowo opublikowane na naszej stronie w artykułach dotyczących obszarów funkcjonowania prokuratur rejonowych w: Świebodzinie, Żaganiu, Nowej Soli.

Przypomnijmy, zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Natomiast, kto naruszając zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, którego następstwem jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8./ap