ŚMIERĆ NA DROGACH OKRĘGU ZIELONOGÓRSKIEGO - KOLEJNY WYPADEK

Dodano: 2011-12-06

Świebodzin. Prokuratura Rejonowa w Świebodzinie poinformowała o tragicznym w skutkach zdarzeniu, do którego doszło w dniu wczorajszym, na drodze między miejscowościami Pałck - Kije. Kierujący samochodem marki Renault 19 - 60-letni mężczyzna, jadąc w kierunku m. Kije na prostym odcinku drogi, w trakcie wykonywania manewru wyprzedzania poprzedzającego go pojazdu zjechał na lewe pobocze drogi i uderzył w drzewo. Uderzenie nastąpiło od strony pasażera - mieszkańca Sulechowa, który poniósł śmierć na miejscu.  

Kierowca samochodu został przewieziony do szpitala w Świebodzinie, był nieprzytomny, miał zmiażdżoną klatkę piersiową oraz doznał urazu wielonarządowego.

Ze wstępnych ustaleń wynika, iż przyczyną wypadku mogła być nadmierna prędkość kierującego samochodem marki Renault, wynikiem czego utracił on panowanie nad pojazdem, a następnie uderzył w przydrożne drzewa.

Jak ustalono, bezpośrednio przed wypadkiem warunki drogowe były dobre.

Na drogach województwa lubuskiego ginie coraz więcej osób. Mimo ograniczeń prędkości, stawianych radarów i, jakby się mogło wydawać, młodszej floty pojazdów kierowanych przez polskich kierowców, ilość wypadków nie ograniczyła się.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że najwięcej ginie osób młodych w wieku od 15- 30 lat.

W krajach Unii Europejskiej notuje się zdecydowany spadek zdarzeń śmiertelnych z udziałem najmłodszych kierujących, jednak w rankingu polskie drogi pod tym względem znajdują się na przedostatnim miejscu.

W myśl łacińskiej paremi Qui tacet, consentire videtur (kto milczy, ten zdaje się zgadzać) Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze wielokrotnie apelował do uczestników ruchu drogowego o zachowanie bezpieczeństwa na drogach, zwracał się także do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim o podjęcie działań zmierzających do ograniczenia tego typu zdarzeń.  

Niestety skierowane do Szefów lubuskiej Policji pismo pozostało bez odpowiedzi.

Według danych przedstawionych przez Komendę Wojewódzką Policji w Gorzowie Wielkopolskim głównymi przyczynami wypadków są zbyt duża prędkość, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. Niestety poza brawurą kierowców (często prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających), na zwiększoną ilość zdarzeń śmiertelnych wpływa również zły stan oznakowania.

Prokurator Okręgowy w Zielonej Górze przy każdej okazji prosi Policję o zwiększenie obecności na drogach lokalnych.

Należy się cieszyć z oddania lubuskiego odcinka autostrady A2. Gratulujemy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i budowniczym nowootwartej autostrady, której powstanie zwiększy komfort jazdy kierowców, a także odciąży ruch na drogach lokalnych i ograniczy liczbę dochodzących na nich wypadków.  

Mamy nadzieję, że będzie to nie tylko droga bezpieczna, ale przyczyni się też do zwiększenia bezpieczeństwa na innych drogach. 

Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego, za chociażby nieumyślnie naruszenie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym i spowodowanie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli natomiast następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8./APa