DZIAŁALNOŚĆ POZAKARNA PROKURATORA

Dodano: 2010-03-11

Zielona Góra - Wrocław. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia we Wrocławiu po rozpoznaniu w dniu w dniu 24 stycznia 2010 r. powództwa Prokuratora Rejonowego w Zielonej Górze działającego na rzecz A. Z. przeciwko Bankowi Zachodniemu WBK S.A. ustalił, iż zawarta pomiędzy A. Z., a Bankiem umowa kredyt gotówkowy w wysokości 3042,11 zł jest nieważna z powodu wady oświadczenia woli złożonego przez A. Z. polegającej na złożeniu go w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

Skierowanie przez prokuratora powyższego pozwu uzasadnione było ustaleniem, iż A. Z. z uwagi na występujące u niego od urodzenia upośledzenie umysłowe umiarkowane, skutkujące między innymi nieumiejętnością czytania, pisania, liczenia i szeroko rozumianego świadomego kierowania swoim postępowaniem znajdował się w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli, w następstwie czego i w wyniku namów innych osób bezkrytycznie i niezdając sobie sprawy z następstw swojego postępowania zaciągnął szereg zobowiązań finansowych. Stosownie zaś do art. 82 kodeksu cywilnego nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.
Do zaangażowania się w sprawę przez organy prokuratury doszło w następstwie rozpoznania podania skierowanego do prokuratury przez siostrę A. Z., sprawującą nad mim opiekę.

Skierowanie powództwa o ustalenie nieważności w/w umowy kredytowej stanowi przykład realizacji przez prokuratora kompetencji określonych w art. 7 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. Podejmowanie przez prokuratora działań o charakterze pozakarnym pozwala  - czego przykładem jest niniejsza sprawa - na kompleksową ochronę osób poszkodowanych, między innymi poprzez umożliwienie im uchylenia się od następstw podjętych bez należytego rozeznania działań.

TŚ/TŚ