RECYDYWISTA SPOWODOWAŁ WYPADEK DROGOWY W STANIE NIETRZEŹWOŚCI

Dodano: 2015-02-20

Żagań. Prokurator Rejonowy w Żaganiu skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie oskarżonemu o to, że w dniu 09 grudnia 2014 roku w miejscowości Długie, kierując pojazdem marki Mitsubischi Pajero, umyślnie naruszył zasady ruchu drogowego, znajdując się w stanie nietrzeźwości posiadając 0,91 mg/ alkoholu w wydychanym powietrzu, poprzez niezachowanie szczególnej ostrożności podczas włączania się do ruchu i nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu kierującej pojazdem Peugeot spowodował wypadek drogowy.

 W jego wyniku kierująca samochodem Peugeot doznała obrażeń ciała w postaci urazu ręki lewej ze skośnym złamaniem 3 kości śródręcza lewego, powierzchownego urazu kręgosłupa szyjnego, stłuczenia kolan z otarciami które to obrażenia naruszają czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia na okres powyżej dni 7.

 Sprawcy zarzucono ponadto, że w/w przestępstwa dokonał będąc uprzednio prawomocnie skazanym za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, przez co również nie zastosował się do prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w Żaganiu, zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 5 lat.

 Oskarżonemu grozi kara od 3 m-cy do 5 lat pozbawienia wolności. /jcz

Czytaj więcej:

- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Wypadek komunikacyjny
W rozumieniu kodeksu karnego, spowodowanie wypadku w komunikacji to zdarzenie wynikające z naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, w następstwie którego inna niż sprawca naruszenia osoba doznała obrażeń ciała lub poniosła śmierć [art. 177 § 1-2 k.k.]. Więcej 

 Recydywa "Recedere" z łac. oznacza po prostu "ponowną wpadkę". Ujmując rzecz w języku prawniczym, pojęciem tym określamy ponowne popełnienie przestępstwa przez osobę już karaną, powrót do przestępstwa. Recydywistą w rozumieniu prawa karnego nie jest więc ten, kto popełnia kolejno kilka przestępstw po sobie, nawet przedzielonych znaczną przerwą. Warunkiem podstawowym uznania sprawcy za recydywistę w jest ustalenie, że kolejne przestępstwo popełnił on już po ukaraniu go za przestępstwo wcześniejsze. Czytaj więcej..

- Alkohol - ustalanie stanu nietrzeźwości-Istota takiego ustalenia sprowadza się do określenia poziomu zawartości alkoholu we krwi osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia w momencie popełnienia czynu. Podstawowym sposobem takiego określenia jest przeprowadzenie chemicznej analizy krwi pobranej przez fachowego pracownika służby zdrowia czytaj wiecej..

- w Zagadnieniach problemowych
Bezpieczeństwo na drogach