BADANIA GENETYCZNE W SPRAWIE KRADZIEŻY PSA

Dodano: 2011-03-28

Żagań. Prokuratura rejonowa w Żaganiu prowadzi postępowanie przygotowawcze przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o to, że w dniu 18.09.2010 r. w Iłowej dokonał zaboru w celu przywłaszczenia psa rasy Shih Tzu o wartości 600 zł na szkodę właściciela, tj. o przestępstwo z art. 278 § 1 kk.

W dniu 18.09.2010 r. mieszkańcom Iłowej zaginął pies rasy Shih tzu o imieniu "Pedro". Rodzina zrozpaczona zaginięciem "Pedra" za wszelką cenę próbowała odnaleźć pupila. Na skutek wystawionych w lokalnej prasie ogłoszeń, uzyskano informację, że odpowiadający rysopisowi pies znajduje się w Żarach.

Właściciele, którzy od razu rozpoznali swojego pieska, nie odzyskali go pomimo licznych próśb wyrażanych nawet w obecności funkcjonariuszy policji. Pokrzywdzeni zostali potraktowani z wrogością przez posiadaczy należącego do nich psa. Po incydencie w Żarach, o sprawie poinformowano Prokuraturę Rejonową w Żaganiu.

W toku prowadzonego postępowania przygotowawczego, posiadacze psa - mieszkańcy Żar, przesłuchiwani w charakterze świadków podali szereg informacji na temat pochodzenia psa, którego w lipcu 2010 roku miał rzekomo otrzymać konkubent obecnej posiadaczki, od niezidentyfikowanej mieszkanki Warszawy Ukraińskiego obywatelstwa. Pomimo tak nieprawdopodobnej wersji przedstawianej przez ww. świadków, rozstrzygnięcie przedmiotowej kwestii bez przeprowadzenia stosownych badań genetycznych byłoby niemożliwe. W tym celu, po uprzednich ustaleniach z Katedrą Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt, Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Prokuratura poleciła dotrzeć do suczki - matki spornego zwierzęcia, która jak się okazało wabi się "Suzi" i wraz ze swoją "Panią"mieszka w jednej z miejscowości powiatu żarskiego.

Powołano w charakterze biegłego lekarza weterynarii z Żar, który zobowiązał się do pobrania materiału genetycznego (krwi) zarówno od "Suzi" jak i od zabezpieczonego w sprawie jako dowód rzeczowy - "Pedra". W związku z koniecznością niemal jednoczesnego pobrania krwi oraz wobec bezskuteczności wystosowywanych wezwań, opiekun wraz z psem zostali doprowadzeni do gabinetu weterynaryjnego, w którym pobrano niezbędny do badań materiał. Próbki krwi zostały wysłane do biegłych z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt, Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którzy w dniu 17.03.2011 r. wydali opinię z której jednoznacznie wynika, że zabezpieczony w toku dochodzenia pies pochodzi od suczki, którą prawowity właściciel wskazywał jako matkę swojego pupila.

Wskazać w tym miejscu należy, że od momentu pobrania materiału genetycznego, mieszkańcy Żar przestali upierać się przy przedstawianej przez siebie wersji wydarzeń, oferując nawet zwrot psa z jednoczesnym żądaniem poniesionych kosztów i strat.

W związku z takimi wnioskami płynącymi z opinii biegłych z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Prokuratura podjęła decyzję o zwrocie psa prawowitemu właścicielowi, a na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, konkubentowi mieszkanki Żar przedstawiono zarzut i oskarżono o przestępstwo z art. 278 § 1 kk./JD/AP