ARESZT TYMCZASOWY NA OKRES 1 MIESIĄCA DLA PODEJRZANEGO O NĘKANIE KOBIETY - CZYLI STALKING
Dodano: 2011-06-23
Żagań. Prokuratura Rejonowa w Żaganiu nadzoruje postępowanie przeciwko 30-letniemu mężczyźnie podejrzanemu o to, że od listopada 2010 roku niemal nieustannie śledzi pokrzywdzoną kobietę, obserwuje, wchodzi na teren posesji, czai się za krzakami, wali do drzwi, maluje sprayem ściany domu, niszczy, uszkadza przedmioty domowego użytku, zajeżdża drogę samochodem, nachodzi po nocach i nie daje spokoju, nękając ją w ten sposób uporczywie. Dodatkowo w nocy z 19/20 czerwca groził pokrzywdzonej oraz jej mężowi pozbawieniem życia wzbudzając w nich uzasadnioną obawę spełnienia groźby.
Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 1 miesiąca.
Wykonane w związku z zawiadomieniem czynności dowiodły prawdziwości słów kobiety, a zeznania przesłuchanych w sprawie świadków ujawniły skalę przestępczego zachowania wyżej wymienionego mężczyzny.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu czynów i śmiejąc się podczas pierwszego przesłuchania nazwał kłamstwem zeznania pokrzywdzonej i świadków. Przesłuchany w dniu 21 czerwca br. w Prokuraturze Rejonowej w Żaganiu w dalszym ciągu przedstawiał odmienną wersję od ustalonej na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego.
Ustalono także, że mężczyzna był już karany za przestępstwa przeciwko mieniu, które popełnił na szkodę w/w pokrzywdzonej.
Stalking jest nowym przestępstwem określonym w art. 190a Kodeksu karnego. Zgodnie z obowiązującym od 6 czerwca 2011 roku przepisem "Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia
lub istotnie narusza jej prywatność,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."
Przepis art. 190a par 2 penalizuje również podszywanie się pod inną osobę oraz wykorzystanie jej wizerunku lub innych danych osobowych w celu wyrządzenia pokrzywdzonemu szkody majątkowej lub osobistej. Warto dodać również, że jeżeli pokrzywdzony przestępstwem targnie się na własne życie sprawca podlega surowszej karze - od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
/AP
Pełny tekst nowego przepisu art. 190 a Kodeksu karnego
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 160814176