ZADAŁ 4 ŚMIERTELNE CIOSY OBUCHEM SIEKIERY W GŁOWĘ POKRZYWDZONEGO
Dodano: 2015-03-02
Żary. Prokurator Rejonowy w Żarach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 58 letniemu mężczyźnie, który w nocy z 27 na 28 września 2014 r. w Żarach uderzył co najmniej czterokrotnie obuchem siekiery w głowę pokrzywdzonego, powodując rozległe obrażenia czaszkowo-mózgowe, skutkujące nagłą gwałtowną śmiercią pokrzywdzonego.
W toku przeprowadzonego postępowania ustalono, że oskarżony zamieszkiwał wspólnie z pokrzywdzonym.
27 września 2014 r. około godziny 21-tej pokrzywdzony wracał z oskarżonym do mieszkania, gdzie wspólnie zamieszkiwali. O nieustalonej godzinie pokrzywdzony położył się spać. W pewnym momencie z niewiadomych przyczyn oskarżony chwycił siekierę z długim trzonkiem, stanął na wysokości szyi i barków pokrzywdzonego, i zaczął obuchem siekiery zadawać ciosy w głowę leżącego mężczyzny. Zadał mu co najmniej 4 uderzenia czym spowodował rozległe obrażenia czaszkowo-mózgowe, które to obrażenia skutkowały nagłą i gwałtowną śmiercią pokrzywdzonego.
Po zadaniu ciosów oskarżony poszedł spać.
Rano następnego dnia, po przebudzeniu oskarżony zauważył, że pokrzywdzony nie żyje. Wziął siekierę i wyszedł z nią na podwórze, a następnie wyrzucił ją do pobliskiego ogródka.
Udał się następnie do sąsiada, któremu powiedział o zaistniałym zdarzeniu, po czym mężczyźni poszli do pomieszczenia, w którym leżało ciało pokrzywdzonego.
Następnie mężczyźni wspólnie spożywali alkohol.
Dopiero około godziny 14.50 sąsiad zabójcy udał się do sąsiadki prosząc ją o wezwanie Policji.
O sprawie pisaliśmy w dniu 25.02.2015 r. - GDY DOWIEDZIAŁ SIĘ O POPEŁNIONYM ZABÓJSTWIE NIE ZAWIADOMIŁ NIEZWŁOCZNIE O TYM POLICJI
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Żarach zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, przedłużone postanowieniem na następne 3 miesiące.
Oskarżonemu grozi kara pozbawienia wolności nie krócej niż 8 lat, kara 25 lat albo dożywocie./AP
Czytaj więcej:
- w Ciekawie...nie tylko o prawie:
Areszt tymczasowy
Jest izolacyjnym środkiem przymusu stosowanym w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Areszt tymczasowy nie jest - wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu - karą i nie zastępuje kary, jakkolwiek po jej orzeczeniu zaliczany jest na poczet kary już odbytej. Jedynym dopuszczonym przez prawo wyjątkiem od wskazanego tu celu stosowania aresztu tymczasowego i innych środków zapobiegawczych jest zapobieżenie popełnieniu przez oskarżonego [podejrzanego] nowego, ciężkiego przestępstwa. Uzasadnia to np. zastosowanie aresztu wobec znanego, przyznającego się do czynu sprawcy usiłowania pozbawienia życia innej osoby czy zdeterminowanego podpalacza, którego zachowanie świadczy o zamiarze konsekwentnej realizacji zbrodni. Więcej
Ujęcie sprawcy przestępstwa
Niektórzy utożsamiają je z zatrzymaniem, inni widzą w nim przede wszystkim akt uprawnionej obywatelskiej samoobrony przed bezprawnym działaniem sprawcy przestępstwa. Wśród znawców tematu panuje natomiast zgoda, co do tego, że ujęcie - w przeciwieństwie do zawiadomienia o wiadomym fakcie przestępstwa - nie stanowi ani prawnego ani obywatelskiego obowiązku. Prawo ujęcia gwarantuje natomiast bezkarność każdemu, kto podejmie się schwytania sprawcy przestępstwa w chwili dokonywania tego czynu lub tuż po jego popełnieniu. Zachowanie dozwolone nie może być bowiem jednocześnie karalne nawet wówczas, gdy formalnie wyczerpuje znamiona czynu zabronionego. Więcej
Menu główne
Nasze strony
Dla pokrzywdzonych
Dla podejrzanych
Inne strony
Licznik odwiedzin: 164609745